Vodovodní filtry

Vodovodní filtr je zařízení odstraňující nečistoty z vody, které je třeba implementovat do vodovodního systému. Jako filtrační prvky zde fungují vyměnitelné filtrační vložky. Taková zařízení se používají ke zlepšení kvality vody v rodinných domech, bytech, kancelářích. Vzhledově filtr vypadá jako podlouhlá baňka vyrobena z neprůhledného propylenu nebo kovové pouzdro se vstupním a výstupním otvorem.

Vlastnosti vodovodních filtrů

Vodovodní filtry jsou kompaktní jednotky, jejichž výhodou je vysoký výkon, snadné použití, dlouhá životnost a efektivní odstranění nečistot mechanického původu. Nevýhody vodovodního filtru jsou nutnost pravidelné výměny filtračních vložek. 

Po zakoupení je třeba filtr namontovat v místě vstupu do vodovodu domu, dílny nebo bytu. V první fází úpravy vody zařízení odstraňuje usazeniny, písek, rašelinu, plankton a další částice minerálního a organického původu. Zařízení je zejména vhodné pro úpravu vody z autonomních vodovodních systémů (studny, vrty) a ústředního vodovodu.

Funkcionalita vodovodního filtru

Vodovodní filtr je hermeticky uzavřená nádoba (baňka), která umožňuje průchod vody pouze jedním směrem. Uvnitř nádoby se nachází filtrační materiál. V závislosti na konstrukci existují dva typy filtrů:

 • Síťovaný - filtračním materiálem je jemná síťka v jedné nebo několika vrstvách nebo polymerní membrána
 • Cartridge - filtrační materiál je ve formě granulí nebo hustých struktur, které jsou umístěny ve vyměnitelné jednotce

Jako sorbent lze použít:

 • polymerní granule
 • aktivní uhlí - odfiltruje chlor a organické nečistoty
 • iontoměničové pryskyřice - v tomto případě lze vícestupňovým filtrováním získat vodu téměř bez nečistot

V průběhu průchodu vody filtrem napájecí tlak klesá. Aby se předešlo problémům, je doporučeno zjistit indikátor poklesu tlaku. Ten je vždy uveden v dokumentaci (optimální hodnota činí 0,1 - 0,5 bar). Rychlost průtoku vody je z pravidla od 20 do 50 l / min.

  Existují dva typy vodovodních filtrů:

 1. Pro montáž na potrubí pouze se studenou vodou - složení filtru neobsahuje materiály odolné vůči teplu. Lze jej namontovat pouze na potrubí se studenou vodou.
 2. Pro montáž na potrubí s horkou vodou - konstrukce filtru je složená z žáruvzdorných materiálů, kdy pouzdro je vyrobeno z legované oceli, žáruvzdorného kovu nebo polymerní slitiny. Filtrační vložka je také odolná vůči vysokým teplotám. Tento filtr tudíž může být instalován na potrubí s horkou i studenou vodou.

 V závislosti na velikosti částic, které je třeba prosévat, jsou vodovodní filtry rozděleny na:

 1. Filtry na hrubé nečistoty - slouží pro získání užitkovou vody. Uvnitř baňky je několik sítí, kde se velikost sítních ok postupně zmenšuje, zvlní nebo se navíjí z tenkého drátu.

 2. Filtry na jemné nečistoty - umožní získat pitnou vodu. Na vstupu je filtrační jednotka vybavená jemnou sítí a uvnitř baňky je vyměnitelný blok s granulovaným sorbentem.  

Jaké jsou výhody vodovodních filtrů

Výhody použití vodovodních filtrů v každodenním životě a ve výrobě:

 1. Poměrně jednoduchá konstrukce: instalace zařízení nevyžaduje zvláštní dovednosti nebo nástroje.
 2. Vysoká kvalita úpravy vody: v závislosti na konstrukci a úkolu filtr dokáže odfiltrovat částice o velikosti 1 až 200 mikronů.
 3. Pohodlí a snadné použití.
 4. Odstranění mechanických příměsí: písku, rzi, vápenných částic a jílu.
 5. Odstranění nepříjemného zápachu vody.
 6. Univerzálnost a víceúčelovost: odstraňuje organické a anorganické nečistoty ze studené a horké vody. Je možné vybrat optimální variantu v závislosti na velikosti a povaze částic.

Vodovodní filtry mohou být dodatečně vybaveny membránami různých typů - takový filtr dokáže odstraňovat bakterie, patogenní houby, prvoky, částice ve vodě nerozpustných solí a rozpuštěný chlor. Ultrafialový filtrační modul dezinfikuje vodu tak, že je téměř sterilní.

Jak vybrat vodovodní filtr

Před výběrem filtru je doporučeno nejdříve provést rozbor vody. Na základě výsledků zjistíte, které množství nečistot je ve vodě nejvíc obsaženo a jejich ukazatele. Díky tomu bude dokážete zvolit mechanický filtr s požadovanou velikostí ok a vložkou (cartridge) pro konkrétní úkol. Pokud organoleptické vlastnosti vody nejsou dost dobré, například voda chutná jako železo, kal, bahno nebo při odstání se na dně nebo stěnách nádoby usadí sediment, vyplatí se nainstalovat univerzální vodovodní filtr pro odstraněni tvrdosti vody.

Modely zařízení se liší v následujících parametrech:

 • účel (úprava užitkové nebo pitné vody)
 • úroveň úpravy vody
 • typ filtračního prvku
 • výkon
 • rozměry
 • velikost připojení (v palcích)

  Zakoupení jednoduchého jednostupňového vodovodního filtru zvyšuje životnost vodovodního potrubí a udržuje jeho estetický vzhled. Upravena voda od železa, tvrdosti a amonia, nevytváří na fajánsových a kovových površích zakalené šmouhy ani vápenaté usazeniny. Kvalita upravené vody závisí na typu a počtu použitých filtračních vložek.

Volba vodovodního filtru

Vodovodní filtr se vybírá s ohledem na složení vody a následném požadavku na její kvalitu. Kompetentní přístup k výběru zařízení zahrnuje analýzu složení vody. Odděleně se instalují filtry na horkou a studenou vodu (dva typy vodovodních zařízení).

Vhodné filtrační prvky jsou navrženy (s výjimkou úpravy od mechanických částic) k odstranění chemických a organických nečistot nebo k změkčení a odstranění železa z vody. Ideální filtrace nebo dezinfekce dokáže vodu upravit od všech typů škodlivých látek a nečistot. Kvalitní voda má příjemnou chuť, perfektní průhlednost, nezanechává usazeniny na povrchu vodovodního vybavení a kuchyňského nádobí. Nevýhodou je, ze některé odstraněné minerály jsou užitečné pro organismus. Aby ve vodě zůstaly, je třeba provést instalaci speciálního zařízení pro mineralizaci.

Různé úrovně úpravy vody

Každý spotřebitel má své vlastní požadavky na úpravu vody. Například na zahrádkách, kde se používá voda z artéské studny, je nutné upravit vodu od složek, které nepříznivě ovlivňují půdu a rostliny. Ve veřejných budovách jsou instalovány filtry, které chrání sanitární techniku. Naopak v domech se z pravidla implementují komplexní vícestupňové systémy, které dodávají vodu vhodnou pro pití a domácí potřebu. Magnetické filtry jsou zase instalovány pro změkčení vody, odstraňování železa a také se používají se ke snížení koncentrace rozpuštěného železa.

 V závislosti na individuálních požadavcích na stupeň filtrace se nakupují filtrační vložky různých složení, které poskytují hrubé nebo jemné filtrovaní vody. Konstrukce vícestupňových systémů poskytuje několik filtračních prvků, které jsou instalovány postupně: každé zařízení z řetězce slouží k úpravě konkrétních nečistot (rozpuštěné soli tvrdosti, soli kovů, pesticidy, bakterie).

Potrubní filtry
Typ filtrů Pracovní tlak max. Pracovní teplota Připojení Výška Šířka
1 PP 2,5x10" 5-8 bar 2-38 °С ¼-3/8" 32 cm 13 cm
2 PP 2,5x10" 5-8 bar 2-38 °С 3/4" 32 cm 13 cm
3 PP 2,5x10" 5-8 bar 2-38 °С 1" 32 cm 13 cm
4 Slim 2,5x20"  5-8 bar 2-38 °С 3/4" 58 cm 13 cm
5 Slim 2,5x20"  (průhledný) 5-8 bar 2-38 °С 1" 58 cm 13 cm
6 BigBlue 4,5x20" 5-8 bar 2-38 °С 1" 60 cm 19 cm
7 BigBlue 4,5x20" 5-8 bar 2-38 °С 1 1/5" 60 cm 19 cm
Vodovodní filtry

Vodovodní filtry

Vodovodní filtr je zařízení odstraňující nečistoty z vody, které je třeba implementovat do vodovodního systému.

Mechanický filtr FS

Mechanické filtry FS

Mechanický filtr pro vodu FS zajišťuje čištění při minimálních provozních nákladech.

Uhlíkové filtry

Uhlíkové filtry

Uhlíkový filtr zbavuje vodu chlóru, organických sloučenin, barviv, ropných produktů, odstraňuje nepříjemný zápach, snižuje kyselost atd.

Úprava pH vody, zvýšení pH

Úprava pH vody, zvýšení pH

Ukazatel pH vypovídá u vody о její acidobazické vyváženosti (rovnováha mezi kyselými a zásaditými látkami).

Změkčovače vody

Změkčovače vody

Čistá voda je předpokladem komfortního pocitu i podmínkou bezchybného fungování přístrojů, v nichž se používá.

Odstranění dusičnanů a dusitanů

Odstranění dusičnanů a dusitanů

Dusičnany a dusitany jsou příbuzné sloučeniny, které vznikají přirozeným způsobem v důsledku rozpadu organických látek.

Filtry pro odstranění železa, manganu, amoniaku a změkčení vody FEA

Filtry pro odstranění železa, manganu... 

Odstraňování železa a manganu z vody je nezbytnou ochranou lidského těla.

UV dezinfekce vody

UV dezinfekce vody

Ultrafialové systémy pro úpravu vody dezinfikují kapalné médium — ničí patogenní bakterie, viry, kvasinky, jež jsou původci infekčních onemocnění.

Úpravy vody s reverzní osmózou

Úpravy vody s reverzní osmózou

Všichni víme, že k pití a k přípravě jídla se musí používat jen čistá voda.

Tabletová regenerační sůl

Tabletová regenerační sůl

Nabízíme sůl s vysokou úrovní čištění, koncentrace NaCL dosahuje hodnot až 99,8 %.

ověřeno zákazníky seznam ověřeno zákazníky google