Příčiny nedostatku vody ve vrtu

Je ve vrtu málo vody?

Individuální systém zásobování vodou na vlastním pozemku je snem všech vlastníků venkovských domů. Vlastní vrt nepřináší svému majiteli jen komfort, ale i některé potíže spojené s jeho používáním.

Přítomnost vody ve vrtu závisí na jeho hloubce a terénu. Mnozí považují za normální, že se vodní vrstva nachází v hloubce asi 5-8 m. Ale to není přesné. Tato vodní vrstva se nazývá „ povrchová voda “. Je to voda, která prosakuje půdou, a zastaví se u vrstvy hlíny. Jasně svědčí o tom, že nedostatek vody je zapříčiněn nedostatečnou hloubkou studny. Tlak vody v této vrstvě je velmi slabý. I v hlíně se mohou objevit dutiny, v nichž se hromadí podzemní vody. V tomto případě na hlavní vodonosnou vrstvu nepůsobí také žádný tlak. To bude také příčinou toho, že ve vrtu je málo vody. Filtr čerpadla se při provozu často zanáší částečkami hornin z vodonosné vrstvy. Vrty mají svou životnost, ale někdy se stane, že ve vrtu bude málo vody mnohem dřív. Zpomalené naplnění vrtu může souviset se sezónními faktory. A je-li ve vrtu pravidelně málo vody, prvním krokem k nápravě je komplexní vyčištění vrtu.

Několik příčin nedostatku vody ve vrtu:

  • Dlouhodobé nepoužívání vrtu vede k zajílování vrtných kanálů. Následkem bude špatné fungování zařízení.

  • Při stanovení hloubky nutno vzít v úvahu sezónní výkyvy spodních vod. Je-li v zimě málo vody, svědčí to o posuvu zeminy nebo vyčerpání vodonosné vrstvy.

  • Ve vrtu může být málo vody i tehdy, jestliže nebyly provedeny preventivní práce.

Ve většině případů je zařízení přetíženo kvůli nečistotám.

Pokud jste se setkali s nedostatkem vody ve vrtu, problém neodkládejte. Raději se obraťte na profesionály. K vyčištění vrtu se musí často použít moderní speciální zařízení. Po vyčištění vrtu se provádí dezinfekce celé pažnice.

ověřeno zákazníky seznam ověřeno zákazníky google