Změkčovače vody

Změkčení vody - kdy a proč bychom o něm měli uvažovat

Čistá voda je předpokladem komfortního pocitu i podmínkou bezchybného fungování přístrojů, v nichž se používá. Pokud voda, získávaná ze studny, obsahuje částice viditelné i pouhým okem, obyvatelé venkovských domů si zpravidla pořizují filtr k jejímu čištění. Je-li však voda průhledná, téměř nikomu nepřijde na rozum, že by mohla být zdraví nebezpečná.

Kvalita vody závisí na množství příměsí v jejím složení. Některé příměsi nelze určit zrakem, ale všechny mají zhoubný vliv na lidské zdraví i na stav systémů a přístrojů, s nimiž voda přichází do styku. Škodu způsobuje tvrdá voda, ve které je rozpuštěno nadměrné množství solí hořčíku a vápníku. Taková voda zanechává při vaření na stěnách varné nádoby usazeninu, čili vodní kámen. Tyto sedimenty jsou nejnebezpečnější. Položíme-li si otázku, zda se vyplatí pořídit si do vlastního domku filtry na změkčení vody, musíme se zaměřit na to, nakolik jsou tyto filtry nezbytné a jaké jsou následky používání tvrdé vody v běžném životě.

rozměry

Úpravny pro změkčení pitné vody
Model Rozměry úpravny (mm) Nádoba na sůl (mm)
V Š H V Š H
1 FZK 1035 (kabinetní provedení) 1115 310 430 - - -
2 FZ 1035 1600 700 500 880 332 332
3 FZ 1054 1650 300 300 880 382 382
4 FZ 1252 1700 400 400 880 382 382
5 FZ 1354 1650 336 336 880 382 382

Specifika tvrdé vody

Tvrdost se zjišťuje v laboratoři. Pro vodu ze studní je stanovena hraniční norma maximálně 3.5 mmol/l. V městské vodovodní síti se tyto ukazatele zjišťují centralizovaně, ovšem mimo město si musíte nechat rozvor vody provést na vlastní pěst. Podle určitých příznaků se však i bez speciálních rozborů dá poznat, že voda je tvrdá.

velmi měkká

0,0 – 0.8 mmol/l 0,0 – 4.0 °DH
měkká 0,8 – 1.5 mmol/l 4,0 – 8.5 °DH
středně tvrdá 1,5 – 2.2 mmol/l 8,5 – 12.5 °DH
dosti tvrdá 2,2 – 3.0 mmol/l 12,5 – 17.0 °DH
tvrdá

3,0 – 4.5 mmol/l

17,0 – 25.0 °DH
velmi tvrdá 4,5 – 9.0 mmol/l 25,0 – 50.0 °DH
Mimořádně tvrdá 9,00 a víc 50.0 a víc °DH

Typické příznaky:

  1. Tvorba vodního kamene. Při vaření vody se soli vápníku a hořčíku dostávají do sedimentu a tvoří nerozpustné sloučeniny. Tyto usazeniny nejsnáze postřehnete na varné konvici. Stejný proces probíhá i v uzavřených systémech, které přicházejí do styku s tvrdou vodou ve vařicím stavu (součásti pračky, vodovodních a topných systémů, různé přístroje). Nevzhledné mapy na vodovodních bateriích, kachličkách a sanitární technice — i to jsou usazeniny solí tvrdé vody.
  2. Nízká pěnivost čisticích přípravků. Složení tvrdé vody brání tvorbě pěny, takže k odstranění nečistot je zapotřebí více mýdla, prášku, šampónů.
  3. Loupání a suchost kůže. Podle jednoho z těchto příznaků nelze usuzovat na kvalitu vody, protože suchost může vznikat v důsledku nevhodných kosmetických přípravků či různých nemocí. V kombinaci se dvěma výše uvedenými příznaky je to však další potvrzení tvrdosti vody.

V čem tkví nebezpečí tvrdé vody

tvrdá vodaV důsledku používání tvrdé vody hrozí zdravotní problémy. Soli vápníku a hořčíku, které se dostávají do organismu, způsobují poruchy v oblasti trávicí a vylučovací soustavy. Koupání v tvrdé vodě vede k dermatitidám a kosmetologickým problémům. Stoupá riziko vzniku alergie. Tvrdá voda má zhoubný vliv na techniku: ohřívací elementy, které s ní přicházejí do kontaktu, se kvůli vrstvě vodního kamene přehřívají a rychle berou za své. I topný systém ztrácí funkčnost: usazování solí vede ke zúžení průsvitu trubek, snížení přenosu tepla a roztržení. Tytéž důvody zvyšují spotřebu elektrické energie využívané k ohřevu.

Průmysl pro výrobu zařízení na úpravu vody nabízí v současné době různé varianty, jak zbavit kapaliny tvrdých solí a zlepšit kvalitu vody. Velké popularitě se těší hlavně filtrace vody pomocí iontovýměnné pryskyřice, což je způsob čištění založený na chemických reakcích.

Iontovýměnná pryskyřice se může používat nejen pro účely bezprostředního čištění, ale i k demineralizaci vody, odstranění křemíku z kapaliny. Základ tohoto produktu tvoří ionity – polyelektrolyty nerozpustného typu. Pryskyřice na změkčení vody se začala používat ve druhé polovině 20. století a její popularita v čisticích systémech dostoupila vrcholu v 80.-90. letech.

Kdy je vhodný filtrační systém na principu výměny iontů?

Abychom zjistili, zda je nutné a možné použít podobný vodní filtr, musíme si zodpovědět několik otázek:

  1. Jaké množství tvrdých solí je obsaženo ve vodě a jakou část z toho může pryskyřice filtru zachytit dřív, než se úplně ztenčí? Tento parametr se označuje také jako iontovýměnný objem.
  2. Jakou produktivitu čisticího zařízení nutně potřebujeme? Tady spíš hodně závisí na účelu použití filtru: běžné všední potřeby městské malé rodiny nebo služby pro celé soukromé hospodářství.

Nezapomeňte, že tvrdá voda má spoustu nepříjemných následků. Za prvé, působí negativně na organismus, urychluje tvorbu kamenů v ledvinách nebo močovém měchýři. Za druhé, mytí nádobí je čím dál obtížnější, spotřebovává se více mycích přípravků, a časem se stejně tvoří vodní kámen. Vodní kámen se objevuje i na domácích spotřebičích a zkracuje jejich životnost.

Jaké jsou změkčující filtry?

Změkčovače na odstraňování solí z vody můžeme rozdělit na dvě skupiny podle způsobu ovládání.

  1. Kontrola spotřeby vody. Podobné filtry jsou použitelné jen v domácnostech: regenerace upravené vody přispívá ke snížení spotřeby soli.
  2. Řízení podle časových intervalů. Tyto úpravny vody je vhodné instalovat ve výrobě vzhledem k přesnému nastavení pracovní doby.

Důležitým parametrem filtru s iontovýměnným principem fungování je vlhkost pryskyřice. Vždy v ní musí být chemicky vázaná vlhkost. Pokud vlhkost chybí, pryskyřice se začne rozpadat. Rovněž je důležitý objem iontů uvedený v manuálu systému na čištění vody.


Principy fungování

Maximálně účinným způsobem úpravy vody s primární vysokou tvrdosti je instalace automatických filtrů. I tento změkčovač funguje na základě výměny iontů. Tvrdé soli rozpuštěné ve vodě se během chemického procesu pomalu mění v tak zvané měkké soli, které netvoří pevné usazeniny.

Automatické zařízení na změkčení vody je plastový přístroj. Na korpusu je ovládací ventil a nádoba na tvorbu a uchování regeneračního roztoku. Voda tekoucí do filtru prochází vrstvou vysoce kvalitní iontovýměnné pryskyřice. V této fázi se koriguje složení solí: ionty vápníku a hořčíku jsou nahrazeny ionty sodíku.

Jestliže se absorpční schopnost pryskyřice prudce snižuje, řídící blok automaticky spustí regenerační cyklus. Obnova pryskyřice pro iontovou výměnu s udržením všech jejích vlastností na žádoucí úrovni probíhá během přísunu vodního roztoku vyčištěné tabletové kuchyňské soli (NaCl) do filtru. Pryskyřicí nashromážděné ionty hořčíku a vápníku se mění na ionty sodíku. A všechny částice nečistot se odplavují do drenážního systému.

Doba trvání regeneračního cyklu je variabilní a závisí na rozměrech filtru. Zpravidla na cyklus připadají nanejvýš tři hodiny. Nutno podotknout, že během obnovy pryskyřice nemá smysl provádět odběr vody, pokud ovšem nechcete na výstupu získat tvrdou vodu. Z tohoto důvodu je základní počet filtračních systémů s jedním řídícím blokem uspořádán tak, že regenerace připadá na noční dobu (2-3 hodiny).

Dnešní iontovýměnné pryskyřice na syntetické bázi jsou velmi praktické. I při vysoké rychlosti proudění se s nimi dá pracovat a dosahovat maximální produktivity. Doba životnosti pryskyřice je šest až osm let, v závislosti na kvalitě výchozí kapaliny a počtu cyklů ve filtru.

Nainstalování změkčovacího filtru přispívá k normalizaci stupně tvrdosti vody.

Změkčovače jsou dostupné ve třech třídách:

  • premium
  • standard
  • ekonom

Cena přístroje závisí na konkrétní třídě. Při nákupu jsou rozhodující i další parametry:

  • efektivita
  • spotřeba
  • výchozí kvalita vody
  • rozměry nádoby
  • provozní teplota

Volba konkrétního přístroje se odvíjí od individuálních požadavků a potřeb zákazníka. Pokud si zákazník není jist správnou volbou, asistenti prodeje mu vždy ochotně pomohou s výběrem optimální varianty.


Úpravny pro změkčeni pitné vody
Model Objem pryskyřice Filtrační rychlost Počet odběrných míst Počet osob v domácností Spotřeba soli
1. FZK 1035 Kabinetové provedení 25 litrů 1,9 - 2,1 m3/hod 1-2 2-4 3 - 4 Kg/reg
2. FZ 1035 25 litrů 1,9 - 2,1 m3/hod 1-2 2-4 3 - 4 Kg/reg
3. FZ 1054 37 litrů 1,9 - 2,6 m3/hod 2 3-5 4.4 - 5.92 Kg/reg
4. FZ 1252 50 litrů 3,3 - 4,3 m3/hod 2-3 4-6 6 - 8 Kg/reg
5. FZ 1354 62 litrů 3,8 - 4,9 m3/hod 3-4 5-7 7.44 - 9.92 Kg/reg
Parametry filtrační náplně
Barva žlutá
PH 0-14
Železo < 0,3 mg/l
Sirovodík 0 mg/l
Obsah chloru <0,5 mg/l
Mangan < 0,1 mg/l
Organicke latky <5 mg/l
Teplota < 120 °C
Výška lože > 800 mm
Průtok proplachnu 12 m/h
Průtok filtrace 5-50 m/h
Spotřeba soli 100 - 150 g/l
Životnost 5 - 10 let
Balení 25 l/pytel
Vodovodní filtry

Vodovodní filtry

Vodovodní filtr je zařízení odstraňující nečistoty z vody, které je třeba implementovat do vodovodního systému.

Mechanický filtr FS

Mechanické filtry FS

Mechanický filtr pro vodu FS zajišťuje čištění při minimálních provozních nákladech.

Uhlíkové filtry

Uhlíkové filtry

Uhlíkový filtr zbavuje vodu chlóru, organických sloučenin, barviv, ropných produktů, odstraňuje nepříjemný zápach, snižuje kyselost atd.

Úprava pH vody, zvýšení pH

Úprava pH vody, zvýšení pH

Ukazatel pH vypovídá u vody о její acidobazické vyváženosti (rovnováha mezi kyselými a zásaditými látkami).

Změkčovače vody

Změkčovače vody

Čistá voda je předpokladem komfortního pocitu i podmínkou bezchybného fungování přístrojů, v nichž se používá.

Odstranění dusičnanů a dusitanů

Odstranění dusičnanů a dusitanů

Dusičnany a dusitany jsou příbuzné sloučeniny, které vznikají přirozeným způsobem v důsledku rozpadu organických látek.

Filtry pro odstranění železa, manganu, amoniaku a změkčení vody FEA

Filtry pro odstranění železa, manganu... 

Odstraňování železa a manganu z vody je nezbytnou ochranou lidského těla.

UV dezinfekce vody

UV dezinfekce vody

Ultrafialové systémy pro úpravu vody dezinfikují kapalné médium — ničí patogenní bakterie, viry, kvasinky, jež jsou původci infekčních onemocnění.

Úpravy vody s reverzní osmózou

Úpravy vody s reverzní osmózou

Všichni víme, že k pití a k přípravě jídla se musí používat jen čistá voda.

Tabletová regenerační sůl

Tabletová regenerační sůl

Nabízíme sůl s vysokou úrovní čištění, koncentrace NaCL dosahuje hodnot až 99,8 %.

ověřeno zákazníky seznam ověřeno zákazníky google